A Google Stadia leállásának hatása az Amazonra, az Xboxra és más felhőalapú játékokra – GeekWire

A Stadia indítókészlet, 2019. november körül. (Google kép)

Stadia szolgáltatásával a Google megpróbált korán kitörni a felhő alapú videojáték-kiadásba és -fejlesztésbe, de egy hiányos bevezetési termék és a rossz értékesítési modell szinte azonnal lerombolta, amint elindult.

Most, mint a Google hirdeti A Stadia küszöbön álló leállása, eltávolodik a felhőalapú játékpiacról, amely elsősorban ennek hatására jött létre. A Stadia ért oda először, de az Amazon, a Microsoft, a Sony és mások kihasználták a Stadia gyengeségeit.

2022-ben a felhőalapú játék egyre népszerűbb és megfizethetőbb – részben annak köszönhetően, hogy tanultunk abból, amit a Stadia rosszul követett el.

A Google csütörtökön bejelentette, hogy megszünteti a Stadiát. A Stadia különböző kirakatait már bezárták, de a felhasználók továbbra is játszhatnak a Stadia-könyvtárukban már megtalálható játékokkal, amíg a szolgáltatás hivatalosan január 18-án le nem áll.

„…Bár a Stadia megközelítése a fogyasztóknak szánt játékok streamelésére erős technológiai alapokra épült, nem nyerte el azt a vonzerőt a felhasználók körében, mint amire számítottunk” – írta Phil Harrison, a Google alelnöke és a Stadia vezérigazgatója.

„Mélyen elköteleztük magunkat a játék mellett – folytatta Harrison –, és továbbra is olyan új eszközökbe, technológiákba és platformokba fektetünk be, amelyek a fejlesztők, iparági partnerek, felhőalapú ügyfelek és alkotók sikerét szolgálják.”

A Stadia jelenlegi csapattagjait áthelyezik, míg a szolgáltatás alaptechnológiáit újra felhasználják a YouTube-on, a Google Playen és a kiterjesztett/vegyes valóság projektekben. Azok a felhasználók, akik Stadia-játékokat és hardvert vásároltak a Google-on vagy a Stadia-áruházakon keresztül, a következő néhány hónap során visszakapják a pénzüket.

A Google eredetileg a 2019-es San Franciscó-i Game Developers’ Conference alkalmával jelentette be a Stadiát. A Stadián keresztül a Google azt állította, hogy a felhasználók szinte bármilyen hálózati eszközön keresztül videojátékokat játszhatnak, a Google szervereihez való felhőalapú hozzáférésen keresztül.

A fogyasztók számára az volt a cél, hogy nem kell ezreket költened csúcskategóriás konzolokra vagy számítógépekre, hogy videojátékokat játszhass, ha bejelentkezhetsz a Stadiába jelenlegi táblagépedről vagy telefonodról, és futtathatod a legújabb Assassin’s Creed maximális beállításokon.

Ezen túlmenően a Google már jelentős befektetéseket hajtott végre, amelyek azt jelezték, hogy jelentős szereplővé kíván válni a mainstream játékok kiadásában és fejlesztésében. Ez magában foglalta két játékstúdió megnyitását Los Angelesben és Montrealban, valamint olyan iparági veteránok felvételét, mint Harrison, aki a Sony-nál, az Atarinál és a Microsoftnál dolgozott, mielőtt a Google-hoz került volna. A korábbi Ubisoft producer Jade Raymond.

A felhőalapú játék nagy nyeremény a játékosok kényelme szempontjából, de a fogyasztók nem akartak teljes kiskereskedelmi árat fizetni a játékot futtató felhőszerverhez való hozzáférésért. (Google kép)

A felhajtás a következő év nagy részében valóságos volt, de amikor a Stadia 2019 novemberében elindult, a szoftver hiányos és egy valóban bizarr értékesítési modell miatt történt. A Google elképzelése a Stadiáról egyértelműen az volt, hogy egyfajta virtuális konzolnak készült, olyan mértékben, hogy a felhasználók teljes kiskereskedelmi árat számoltak fel az egyes játékok felhőverzióiért.

A Stadia ezt követően nehezen talált közönséget. A videojátékok népszerűségének 2020 folyamán tapasztalt hatalmas növekedése ellenére a Google úgy nyitotta meg 2021-et, hogy visszafogta a Stadia projekttel szembeni elvárásait. Hirtelen bezárta belső fejlesztőstúdióit, és a Stadiát gyakorlatilag alacsony rezsiköltségű játékkiadó szolgáltatássá változtatta.

Ezzel szemben más vállalatok felhőalapú játékokkal kapcsolatos vállalkozásai a fogyasztói költségek csökkentésére összpontosítottak. Az Amazon Lunáját például néhány hónappal a Stadia után jelentették be először, és láthatóan erre reagálva készült. Ahelyett, hogy az egyes játékokért felszámítaná a felhasználókat, a Luna egyetlen havi díjat kínál a címek könyvtárához való korlátlan hozzáférésért, olyan további funkciókkal, mint a Couch mód az online többjátékos játékhoz, vagy extra témájú játékok „csatornái” felár ellenében.

Hasonlóképpen, a Microsoft az Xbox Cloud Gaming kezdeményezését az Xbox Game Pass értéknöveléseként használta, nem pedig önálló szolgáltatásként. Előfizethet a Game Passra az Ultimate szintjén, hogy megszerezze a választási lehetőség játékokat a felhőn keresztül konzolon, számítógépen vagy támogatott mobileszközökön. Ez csak egy plusz érték egy olyan előfizetéshez, amely már eleve elég zsíros.

A Sony az év elején belevágott, amikor két előfizetéses szolgáltatását egyetlen opcióba, az átkeresztelt PlayStation Plus-ba egyesítette, amely a Sony felhőszolgáltatásainak kibővített változatát tartalmazza a magasabb előfizetési szintek bónuszaként. Ez magában foglalja a felhőtechnológiát a PlayStation 3 hatékony emulálására, ami egyébként köztudottan nehéz, a játékok streamelése céljából a könyvtárából.

Az elemzők még a héten közzétették azokat az adatokat, amelyek arra utalnak, hogy az amerikai piacon lassan nő a felhőalapú játékok iránti lelkesedés. A Parks Associates kutatócég hétfő reggel kiadott egy jelentést, amely ezt mutatja legalább 35 millió amerikai háztartás érdekelne egy felhőalapú játékszolgáltatás, nagyjából 9,99 USD/hó áron.

A Stadia elsöprő hatása tehát negatív példa volt. Miközben a Stadián játszani megfelelő élményt nyújt, ha stabil, nagy sebességű internetkapcsolattal rendelkezik (forrás: én, játék Red Dead Redemption 2 a Stadián ma reggel), a felhőalapú játéktéren senki más nem jutott közel az értékesítési modelljéhez.

A felhasználók csak egyes játékokat vásárolhattak a Stadián normál kiskereskedelmi árukért, vagy rövid ideig ingyenesen játszhattak velük demóként. A Stadia teljes MSRP-t akart felszámítani a feltételes szerver-hozzáférésért, amelyet elméletileg bármikor ki lehet rántani szerződés lejárta vagy licenckonfliktus miatt. Nem volt streaming megfelelője, például Xbox Game Pass vagy PlayStation Plus.

Ez magában foglalja a viszonylag maroknyi Stadia-exkluzív terméket, amelyek gyakorlatilag teljesen kikerülnek a piacról, amikor a Stadia leáll, amíg a kiadók nem teszik közzé őket más platformokon. Ide tartozik a Tequilaworks GylttinyBuild’s Szia Mérnök!Qgames Pixeljunk RaidersBandai Namco’s PAC-MAN mega alagútcsata, és Splash Damage Outcastersamiből az utóbbi csak tavaly júliusban jelent meg.

(Nehéz nem vonni párhuzamot a Stadia és a jelenlegi HBO Max-vita között, ahol az új vállalati vezetés memórialyukas több évados animációs programozás, állítólag azért, hogy adóleírást kapjanak. Mind a fizikai adathordozónak, mind a helyi telepítésnek megvannak a maga hátrányai, de egyik sem fog hirtelen megszűnni a hirtelen jött vállalati szeszély miatt.)

Az elemzők már legalább az elmúlt évben arra számítottak, hogy a Stadiát a „Google temetőjébe” küldik, de Harrison bejelentése még így is meglehetősen hirtelen jött. Ahogy a Stadia végel jár, úgy tűnik, hogy a felhőalapú játékok terén tett erőfeszítéseiről az a végső szó, hogy elsőre sikerült, tehát minden első nagy hibát el kellett követnie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *